Δραστηριότητες ΚΕΕΡΦΑ, ΣΕΚ, ΕΑ, ΑΝΤΑΡΣΥΑ

19 Γενάρη Αθήνα Πόλη Αντιφασιστική

ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ

ΑΝΤΙΝΑΖΙΣΤΙΚΗ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑ

Τετάρτη 9/1 Γραφεία "Λιμάνι Αγωνίας" 7μμ

ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ

Τετάρτη 9/1 Δημαρχείο Κερατσινίου 6.30μμ

ΗΡΑΚΛΕΙΟ

Συνέλευση Πέμπτη 10/1 6μμ Λότζια και Παρασκευή 11/1 6μμ Εργατικό Κέντρο σύσκεψη Σωματείων και Φορέων για την οργάνωση της 19Γ

ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ

Παρασκευή, 11/1 αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου 6.30μμ

Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11/1 Πολύκεντρο 8μμ

ΒΟΛΟΣ

Σάββατο 12/1 Πανεπιστήμιο 7μμ

Ομιλητής: Δημήτρης Στεφανάκης

ΦΛΩΡΙΝΑ

Σάββατο 12/1 Εμπορικό επιμελητήριο 7μμ

Ομιλητές: Σπύρος Μαρκέτος, πανεπιστημιακός, Κώστας Τορπουζίδης, δικηγόρος

ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ

Κυριακή 13/1 Νέος Μυλότοπος 6μμ

Ομιλητές: Σπύρος Μαρκέτος, πανεπιστημιακός, Κώστας Τορπουζίδης, δικηγόρος

ΕΡΓΑΤΙΚΟΙ ΧΩΡΟΙ

ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ

Παρασκευή 11/1, Αμφιθέτρο 1.30μμ

Ομιλητής: Χρίστος Αργύρης

ΑΓΙΟΣ ΣΑΒΒΑΣ

Παρασκευή 11/1 Αμφιθέτρο 1.30μμ

Ομιλητής: Πέτρος Κωνσταντίνου

ΑΓΛΑΙΑ ΚΥΡΙΑΚΟΥ

Δευτέρα 14/1 Αμφιθέατρο Ακτινολογικού 1μμ

Ομιλητής: Πέτρος Κωνσταντίνου

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

Δευτέρα 14/1 Λόφος Ακρόπολης 11πμ

Ομιλητής: Πέτρος Κωνσταντίνου

ΣΧΟΛΕΣ

ΓΙΑΝΝΕΝΑ

Πέμπτη 10/1 Ιατρική, αιθ. Β' έτους,2μμ

ΑΣΚΤ

Πέμπτη 10/1, Υπόγειο Σινεμά 2.30μμ

ΦΜΣ

Πέμπτη 10/1, Αίθουσα Γ23 Μαθηματικό 2μμ

ΤΟΥΡΚΙΚΩΝ ΚΑΙ ΝΟΠΕ

Πέμπτη 10/1 Αίθουσα 3 κτίριο Νομικής 2μμ

ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ

Πέμπτη 10/1 Αίθριο 2μμ

ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ

Πέμπτη 10/1 Αίθριο ΣΓΤΚΣ 1μμ

ΧΑΡΟΚΟΠΕΙΟ

Παρασκευή 11/1 Κυλικείο 1μμ

ΠΑΤΡΑ

Παρασκευή 11/1 Συνέλευση σε ΑΕΙ-ΤΕΙ, Εργατικό Κέντρο 6μμ

ΡΕΘΥΜΝΟ

Παρασκευή 11/1 Πανεπιστήμιο (κυλικείο) 2.30μμ

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ

Πέμπτη 10/1 Πολιτιστικό Κέντρο 7μμ

Μύθοι και αλήθειες για τους μετανάστες

Ομιλητής: Χρήστος Τσακίρης

ΘΗΒΑ

Κυριακή 13/1 Συνεδριακό Κέντρο 5μμ

Ρατσισμός και φασιστική απειλή

Ομιλητές: Πέτρος Κωνσταντίνου, δημ. σύμβουλος Αθήνας, Συντονιστής ΚΕΕΡΦΑ, Τζαβέντ Ασλάμ, εκπρόσωπος Πακιστανικής Κοινότητας

Οργανώνεται από την Αντιφασιστική κίνηση Θήβας, στα πλαίσια της δράσης 19 Γενάρη Αθήνα πόλη Αντιφασιστική

ΜΑΡΟΥΣΙ

Δευτέρα 14/1 Δημαρχείο Αίθουσα δημοτικού συμβουλίου 7μμ

Φασισμός. Από το χτες στο σήμερα.

Ομιλητές: Προκόπης Παπαστράτης, Καθηγητής Πάντειο Πανεπιστήμιο,

Μιχάλης Λυμπεράτος, Καθηγητής Ιστορίας, Πέτρος Κωνσταντίνου, συντονιστής Κ.Ε.Ε.Ρ.Φ.Α, Γρηγόρης Δαφνής Καθηγητής - Παρεμβάσεις Κινήσεις Συσπειρώσεις - Ε.Ε.Κ.

Οργανώνεται από τη δημοτική κίνηση “Εκτός των τειχών”

 


Μαρξιστικά Φόρουμ

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΒΟΡΕΙΟ ΚΕΝΤΡΟ)

ΤΕΤΑΡΤΗ 9/1 καφέ Μπλου (Αγ. Μηνάς) 7μμ

Στο δρόμο για τις 19 Γενάρη

Ομιλήτρια: Έλενα Τζίκα

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΝΟΤΙΟ ΚΕΝΤΡΟ)

ΤΕΤΑΡΤΗ 9/1 καφέ Έχουμε και Λέμε 7μμ

Στο δρόμο για τις 19 Γενάρη

Ομιλητής: Σ.Μπ.

ΧΑΝΙΑ (ΔΥΤΙΚΑ)

ΤΕΤΑΡΤΗ 9/1 Γωνία των Αγγέλων 7.30μμ

Το Πανελλαδικό Συμβούλιο του ΣΕΚ

Ομιλήτρια: Μαρία Καλιτσουνάκη

ΧΑΝΙΑ (ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ)

ΤΕΤΑΡΤΗ 9/1 Εργατικό Κέντρο 7.30μμ

Το Πανελλαδικό Συμβούλιο του ΣΕΚ

Ομιλητής: Ειρηναίος Μαράκης

ΤΖΙΤΖΙΦΙΕΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 9/1 καφέ Λουξίν 8μμ

Η πάλη ενάντια στο σεξισμό

Ομιλητής: Νικηφόρος Παπαδόπουλος

ΕΛΛΗΝΙΚΟ

ΤΕΤΑΡΤΗ 9/1 καφέ Quiz 7μμ

Η πάλη ενάντια στο σεξισμό

Ομιλήτρια: Έλλη Πανταζοπούλου

ΧΑΛΑΝΔΡΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 9/1 Στέκι 8μμ

Το Πανελλαδικό Συμβούλιο του ΣΕΚ

Ομιλητής: Νίκος Γεωργίου

ΠΑΤΡΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 9/1 Εργατικό Κέντρο 7μμ

Το Πανελλαδικό Συμβούλιο του ΣΕΚ

Ομιλητές: Βάσω Κουλεντάκη, Νεκτάριος Χαϊντάρ

ΝΙΚΑΙΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 9/1 Στέκι ΑΝΤΑΡΣΥΑ 7.30μμ

Το αντιφασιστικό κίνημα απλώνεται

Ομιλήτρια: Χαριτίνη Παστελάκου

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 9/1 Στέκι Αριστερής Κίνησης 7.30μμ

Γκράμσι – Το επαναστατικό Κόμμα

Ομιλητής: Νίκος Λούντος

ΙΛΙΟΝ

ΤΕΤΑΡΤΗ 9/1 Στης Μηλιάς το Λάζο 7.30μμ

Το πανελλαδικό συμβούλιο του ΣΕΚ

Ομιλήτρια: Ζωή Παπαδημητροπούλου

ΑΙΓΑΛΕΩ

ΤΕΤΑΡΤΗ 9/1 καφέ Στέκι 7.30μμ

Η πάλη για τη γυναικεία απελευθέρωση

Ομιλητής: Μιχάλης Θεοδωράκης

ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

ΤΕΤΑΡΤΗ 9/1 καφέ Παπιαμώνης 7.30μμ

Πώς οργανώνουμε τις 19Γ

Ομιλητής: Στάθης Κούννας

ΧΑΡΙΛΑΟΥ

ΤΕΤΑΡΤΗ 9/1 καφέ Καντάθ 7.30μμ

Το Πανελλαδικό Συμβούλιο του ΣΕΚ

Ομιλητής: Λευτέρης Αραμπατζής

ΜΠΟΥΡΝΑΖΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 9/1καφέ Παλαιά Αγορά (Μεγ. Αλεξάνδρου) 7.30μμ

Η κρίση στις ΗΠΑ

Ομιλητής: Κώστας Πολύδωρος

ΜΑΡΟΥΣΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 9/1 καφέ Γαρδένια 7μμ

Το Πανελλαδικό Συμβούλιο του ΣΕΚ

Ομιλήτρια: Δήμητρα Τζάκου

ΚΑΜΑΡΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 9/1 Φιλοσοφική 8μμ

Το Πανελλαδικό Συμβούλιο του ΣΕΚ

Ομιλήτρια: Φύλλια Πολίτη

ΛΑΜΠΡΑΚΗ

ΤΕΤΑΡΤΗ 9/1 Εργατικό Κέντρο 7μμ

Το Πανελλαδικό Συμβούλιο του ΣΕΚ

Ομιλητής: Κώστας Τορπουζίδης

ΚΥΨΕΛΗ

ΤΕΤΑΡΤΗ 9/1 καφέ Το Κοσμικόν 7μμ (Φωκίωνος Νέγρη)

Ο ρόλος της επαναστατικής εφημερίδας

Ομιλήτρια: Θένια Ασλανίδη

ΕΞΑΡΧΕΙΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 9/1 καφέ Ali Baba and Forty Tastes 7.00μμ (Θεμιστοκλέους 78 πλ. Εξαρχείων)

Η αραβική επανάσταση συνεχίζεται

Ομιλήτρια: Ευγενία Κουνιάκη

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 9/1 Στέκι Νεολαίας 7μμ

Το Πανελλαδικό Συμβούλιο του ΣΕΚ

Ομιλητής: Νίκος Χατζάρας

ΓΑΛΑΤΣΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 9/1Goody’s (Γαλατσίου & Βεΐκου) 7μμ

Το Πανελλαδικό Συμβούλιο του ΣΕΚ

Ομιλητής: Γιώργος Πίττας

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 9/1Κέντρο βοήθειας και Στήριξης Παιδιού 7μμ (Μπουκουβάλα 26)

Η αραβική επανάσταση συνεχίζεται

Ομιλητής: Βασίλης Μάραντος

ΠΕΙΡΑΙΑΣ

ΠΕΜΠΤΗ 10/1 καφέ Πασαλιμάνι 7μμ

Το αντιφασιστικό κίνημα απλώνεται

Ομιλητής: Φώτης Ταμπακόπουλος

ΤΟΥΜΠΑ

ΠΕΜΠΤΗ 10/1 καφέ Άνεμος 8μμ

Το Πανελλαδικό Συμβούλιο του ΣΕΚ

Ομιλήτρια: Ματίνα Σγουρομύτη

ΒΥΡΩΝΑΣ

ΠΕΜΠΤΗ 10/1 καφέ Σουζάνα 7.30μμ

Η πάλη ενάντια στο φασισμό στη Γερμανία

Ομιλητής: Κυριάκος Αλισαβάκης

ΚΟΛΩΝΟΣ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ

ΠΕΜΠΤΗ 10/1 καφέ Νούρα 7.30μμ (Μ. Αλεξάνδρου)

Η αραβική επανάσταση συνεχίζεται

Ομιλητής: Παντελής Γαβριηλίδης

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

ΠΕΜΠΤΗ 10/1 Στέκι 7μμ

Το Πανελλαδικό Συμβούλιο του ΣΕΚ

Ομιλητής: Ορέστης Ηλίας

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΠΕΜΠΤΗ 10/1 καφέ Πάργα 8μμ

Το Πανελλαδικό Συμβούλιο του ΣΕΚ

ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ

ΠΕΜΠΤΗ 10/1 Δημαρχείο 7μμ

Το αντιφασιστικό κίνημα απλώνεται

Ομιλητής: Παντελής Παναγιωτακόπουλος

ΠΕΡΑΜΑ

ΚΥΡΙΑΚΗ 13/1 Everest Καραβάκια 2.30μμ

Το αντιφασιστικό κίνημα απλώνεται

Ομιλήτρια: Ελπίδα Καμπάνη

ΚΟΥΚΑΚΙ – ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 16/1 καφέ Quiche and Tones (Ζίννη 26) 7.30μμ

Αριστερές κυβερνήσεις

Ομιλήτρια: Τάνια Βριζάκη


Εξορμήσεις με την Εργατική Αλληλεγγύη

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11/1

ΙΛΙΟΝ πλ. Ιλίου 7μμ

ΑΜΦΙΑΛΗ Τσαλδάρη 6.30μμ

ΠΑΣΑΛΙΜΑΝΙ Σωτήρως 6.30μμ

ΚΟΥΚΑΚΙ Μετρό Φιξ 6.30μμ

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ Μετρό Δουκ. Πλακεντίας 3μμ

ΓΑΛΑΤΣΙ Γαλατσίου και Βεΐκου 6.30μμ

ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ ΗΣΑΠ 7μμ

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ Μετρό 5μμ

ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ πλατεία 6.30μμ

ΚΑΛΛΙΘΕΑ πλ. Κύπρου 6μμ

ΚΑΛΑΜΑΤΑ Αριστομένους 7μμ

ΣΑΒΒΑΤΟ 12/1

ΠΑΓΚΡΑΤΙ Coffee Way 12μ

ΤΖΙΤΖΙΦΙΕΣ 11.30πμ

ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ Λαϊκή 12μ

ΕΛΛΗΝΙΚΟ Σκλαβενίτης Ιασωνίδου 11πμ

ΑΙΓΑΛΕΩ Μετρό 12μ

ΖΩΓΡΑΦΟΥ Market in 10.30πμ

ΒΥΡΩΝΑΣ Hondos Center 12μ

ΜΑΡΟΥΣΙ ΗΣΑΠ 12μ

ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ Τζάντε 12μ

ΧΑΛΑΝΔΡΙ Χαϊμαντά 11.30πμ

ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ πλατεία Λαού 11.30πμ

ΝΙΚΑΙΑ Λαϊκή πλ. Μέμου 12μ

ΜΠΟΥΡΝΑΖΙ Μετρό Αγ. Αντώνης 12μ

ΕΞΑΡΧΕΙΑ Λαϊκή 12μ

ΠΑΣΑΛΙΜΑΝΙ Σωτήρος 12μ

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ Πεζόδρομος 12μ

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ Σκλαβενίτης 11.30πμ

ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΗΣΑΠ 12μ

ΙΛΙΣΙΑ Market In 11πμ

ΗΡΑΚΛΕΙΟ Λιοντάρια 11πμ

ΡΕΘΥΜΝΟ Παλιά Πόλη 11.30πμ

ΓΙΑΝΝΕΝΑ Νομαρχία 11πμ

ΧΑΝΙΑ Λαϊκή 11.30πμ

ΠΑΤΡΑ Ρήγα Φερραίου 10πμ

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ Δημαρχείο 12μ

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ πλ. Επταλόφου 11πμ

ΧΑΡΙΛΑΟΥ πλ. Οσίας Ξένης 11πμ

ΚΑΤΩ ΤΟΥΜΠΑ πάρκο Αγ. Θεράποντα 11πμ

ΚΕΝΤΡΟ Αγ. Λαμπράκη 11πμ

ΚΥΡΙΑΚΗ 13/1

ΠΕΡΑΜΑ κεντρική πλατεία 12μ


Κλαδικές εργατικές ομάδες

ΔΕΚΟ – ΤΡΑΠΕΖΕΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 9/1 3.30μμ ΕΚΑ, 7ος ορ.

ΜΕΤΑΛΛΟ

ΠΕΜΠΤΗ 10/1 6μμ ΕΚΑ, 7ος ορ.

ΜΜΕ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11/1 6μμ ΕΣΗΕΑ

ΙΔ. ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ

ΚΥΡΙΑΚΗ 13/1 5μμ Αιόλου 47, 5ος ορ.

ΔΗΜΟΙ

ΔΕΥΤΕΡΑ 14/1 6.30μμ ΕΚΑ, 7ος ορ.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ

ΤΡΙΤΗ 15/1 5μμ Αιόλου 47, 5ος ορ.


ΑΝΤΑΡΣΥΑ

ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ – ΘΗΣΕΙΟ - ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ –ΚΟΥΚΑΚΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 9/1 Βοτανοπωλείο (Ανω Πετράλωνα) 6.30μμ

Ρατσιστική πολιτική, φασιστική απειλή και κρατική καταστολή. Πώς τα σταματάμε;

Ομιλητές: Γ. Σηφακάκης, Π. Λούβρος, Ι. Ραχιώτης

ΖΩΓΡΑΦΟΥ

ΤΕΤΑΡΤΗ 9/1 Συνέλευση γραφεία του «Κινήματος στην πόλη» 6μμ

ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ

ΤΕΤΑΡΤΗ 9/1 Συνέλευση Πολύκεντρο 8μμ

ΒΥΡΩΝΑΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ 13/1 Συνέλευση γραφεία Αριστερής Παρέμβασης 6μμ

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΚΥΡΙΑΚΗ 13/1 Συνέλευση Δημαρχείο 7μμ